Tikkadásos napokra, hűsítőnek

 

Negyed hétkor ébreszt a vekker. Valószerűtlenül korainak tűnik az időpont, legszívesebben a sarokba vágnád a gonosz kis szerkentyűt, ha nem kellene feltápászkodni e művelet elvégzéséhez. De fel kell. Ez  visszatart a dobálózástól, önuralomra sarkall. Egyébként is, a slingelt szegélyű hálóinged a hátad közepére tapadt, ha beletúrsz, enyhén nyirkosnak tűnik zilált hajkoronád, és szinte bármit adnál egy pohár vízért. Mivel nem készítettél oda lefekvés előtt egy palacknyit az éjjeliszekrényedre, nem marad más hátra, irány a konyha. A lakás akár egy félgőzzel működő szauna, a hűtőszekrény betegesen  „köhint”, rosszul tűri a forróságot ő is, szobanövényeid kókadoznak. Gyomrod nyűgös kordulással a reggeli kávéd vagy a sebtében tálcára rakott falatkákat követeli, habár nem kívánsz semmit, minden erőd kiszívta a tikkasztó éjszaka. És most, kicsivel hét előtt, a helyzet csak romlik, centinként kúszik a napkorong egyre feljebb. Újabb izzasztó nap ígérkezik. Végiggondolod a rád váró feladatokat, végigtekintesz a tornyosuló vasalni valón, számba veszed az este hanyagul hátra hagyott mosatlant, és az aznapi ebédre gondolsz, amit hőség ide, hőség oda, illenék elkészítened. Hát mit vétettem én?! – kérded kissé színpadiasan, inkább csak magadnak, és legyintesz is azonmód, mert hát mi végre a lamentálás, a feladatok, a beszáradt ruhák, a csetres, az ebéd, mind-mind megugrásra váró akadályok, amelyekkel az unalmas hétköznapok „kecsegtetnek”, és jól tudod: a nemszeretem dolgokat jobb mielőbb elvégezni, édesebb a szusszanás a végeztükkel. Gyors kávé tehát, és egy jó kis kubai CD dallamaira riszálva pörgősebb a mosogatás is. Fejben máris „főzöl”. Azaz logikázó szakács módjára számba veszed az otthonodban fellelhető alapanyagokat, és „kifőzöd”, hogyan állhatnának mindezek össze pik-pakk elkészíthető, habkönnyű, nyári ételekké.
Reggelire ideálisnak tűnik egy pofonegyszerű paradicsomos recept.
Végy 4 közepes méretű paradicsomot, mosd meg, vágd apró darabokra, keverj hozzá vékonyra csíkozott bazsalikomleveleket, ízesítsd sóval, borssal. Piríts meg néhány kenyérszeletet, dörzsöld be mindkét felüket fokhagymával, és locsold meg olívaolajjal. Végül halmozd rájuk a paradicsomot, és máris falatozhatsz.
A vasalás monoton órája során jut idő kiötleni az ebéd menüjét. Lehetne...lehetne...uborka! Mégpedig leves. Hámozz meg két kígyóuborkát, vájd ki a magját, a húsát darabold fel, majd egy serpenyőben kevés olajon dinszteld néhány percig, ízesítsd sóval, borssal, citromlével, szárított kaporral. Hagyd kihűlni, majd kevés friss kaporral meghintve pürésítsd, öntsd fel fél liternyi joghurttal, és jól hűtsd be. Két óra múlva lesz isteni.
Hogy némi „konkrét” eledel is sorra kerülhessen, habkönnyű túrógombóc lehetne a következő fogás. Hogy mitől habkönnyű? Kapaszkodj meg: a habtól! Fél kiló túrót dolgozz össze három tojás sárgájával,  7 deka búzadarával, sóval, késhegynyi szódabikarbónával. A tojásfehérjéket verd habbá, és keverd a masszához. Egy-két órán át hagyd állni a hűtőben, hogy a búzadara megszívhassa magát, majd vizes kézzel formázz gombócokat belőle, főzd ki lobogó, sós vízben, és hempergesd meg pirított zsemlemorzsában. Porcukrosan, tejfölösen, baracklekvárosan…egyszóval bárhogyan fogyaszthatod.
És hogy a tikkasztó nap végeztével milyen fogás mellé a legkellemesebb odatelepedni? Higgy egy dinnyeimádónak, vacsorára a sárga a megfelelő választás! Vágj cikkekre egy meghámozott, magtalanított sárgadinnyét, és minden szeletet tekerj be egy-egy leheletvékonyra vágott sonkaszelettel. Őrölj rá friss borsot. Ne berzenkedj, ez a fogás bizonyosan nem tör borsot az orrod alá. Kellemes, hűsölős falatozást, sorstársam e forróságban!

CSÍK Mónika

Esetem a zabkásával

 

Néhány évvel ezelőtt egy magyarországi kereskedelmi tévécsatornán olyan valóságshow-t vetítettek, amelynek résztvevői súlyosan túlsúlyos emberek voltak. A melléjük rendelt személyi edzők nem kevesebbet vállaltak magukra, mint hogy Adoniszt és sellőt, na jó, valamelyik konfekcióméretbe beleférő új-embert faragnak belőlük. A show lényege tehát a fogyasztás volt, illetőleg a helyesebb táplálkozásra, a tudatos testedzésre való nevelés, amennyiben elfogadjuk, hogy nevelési célzata is volt a műsornak a hatalmas nézettség és reklámbevétel biztosítása mellett. Hétről hétre kísérhette figyelemmel kíváncsi tévénézők zöme, hogyan „olvadnak le” a show szereplőiről az első plusz kilók, hogyan veszik rá őket a mindennapi tornára, és milyen étkezési tanácsokkal látja el őket körültekintő személyi edzőjük. Az egyik hölgy versenyző undorodva utasította vissza az elé tálalt zabkását, mondván, efféle eledelt egyenek a disznók. Béres Alexandra, a műsor egyik edzője szigorúan pirított rá, és azt ajánlotta neki, kezdjen megbarátkozni az étellel, mert a böjtös napok beköszöntével a zabkása lesz a legjobb barátja.
Táplálkozástudományi szakcikkek, gasztroblogok szerzői gyakorta értekeznek a teljes kiőrlésű gabona fogyasztásának fontosságáról. Ezen gabonaszármazékok sorába tartozik a zabpehely is, a fentebb említett kása névadó alapeleme. Jómagam Béres Alexandra ajánlása nyomán kezdtem el zabkása-ügyben tájékozódni, akkor gyűjtöttem be az internetről a legígéretesebbnek tűnő kása-recepteket, sőt egy gasztroregényben (amelyben a történet szereplői nagyokat esznek és isznak, sőt az ételek receptje is olvasható a kötetben) olvastam a zabkása „eredetéről is”, nevezetesen, hogy német földművesek kedvelt reggelije volt ez a tápláló és ízletes kása, amelyet magvakkal, gyümölcsökkel gazdagítottak.
Begyűjtött receptjeim közül legfinomabbnak az alábbi bizonyult.
Egy személyre: 8–10 szem olajos magvat (dió, mogyoró, mandula, tökmag) néhány perc alatt megpirítunk egy kisebb teflonedényben, hozzáadunk 4-5 evőkanál zabpelyhet, ezt is hozzákeverve illatosodásig pirítjuk az edény tartamát, majd fölöntjük 2 dl vízzel, beleszórunk néhány szem mazsolát vagy tőzegáfonyát (ez utóbbi fogyasztása felfázás esetén fokozottan ajánlott), majd sűrűre főzzük. Néhány perc alatt kész, amint elforrta a vizet. Lenmag, szezámmag, fahéj adható hozzá, és egy szép nagy, illatos, reszelt alma, esetleg banán, karikára vágva. Mennyei eledel, egész délelőttre jóllakni belőle, és ami szintén lényeges, szabályozza a vércukor-szintet, nem tör ránk falási-falatozási vágy. A tejkedvelők víz helyett készíthetik tejjel is, cseppenthetnek bele pár csepp mézet, vegyíthetik joghurttal, narancslével, az alaprecept variálási lehetősége határtalan.
Ezen alapelemek száraz vegyítésével pompás tízórai édesség is készíthető, amely a kereskedelemben kapható Cerbona-, illetve Bonžita-szelettel áll rokonságban. Előnye, hogy odahaza, saját kezűleg elkészíthető, tartósítószer-mentes, friss ropogtatni való kerülhet az uzsonnástáskába.
A zabpelyhet, olajos magvakat, szezámmagot és lenmagot néhány kanál mézzel összeálló masszává elegyítünk, vizes kézzel rudacskákat formázunk belőle, és a sütő alsó fokozatán, rácsra vagy sütőlemezre helyezve kiszikkasztjuk. Sokáig eláll, úgyhogy érdemes nagyobb adagot készíteni belőle, úgy elkerülhetjük a folytonos pepecselést, ugyanis utánpótlásra hamarost igény mutatkozik majd.

CSÍK Mónika

 

Napeledel, sejtjeink csemegéje
Élő ételekkel a túlsúly és a betegségek ellen

 

Akár egészségmozgalom gyűjtőnévvel is illethetnénk azokat a törekvéseket, melyek a minél ideálisabb és egészségesebb táplálkozás és életmód alapjait igyekeznek meghatározni és elterjeszteni. A különböző diéták, életmód-elméletek sorában egyre nagyobb teret hódít világszerte a Napeledel, azaz az élő étel fogyasztása. A holland származású, jelenleg Magyarországon élő Joan van Rooijen e téma szakértője, egy sikeres szakácskönyv, számtalan Napeledel-klubest, -vásár és szakelőadások sora fűződik a nevéhez. Nemcsak hirdeti az élő ételek fogyasztásának hasznosságát, hanem eszerint is él, beszélgetésünkkor tapasztalt jókedve, energiája, vitalitása, kisugárzása igazolása mindennek.


Valamilyen isteni eredetű táplálék, a manna, az ambrózia vagy a prána jut a laikusok eszébe a Napeledel hallatán, honnan ered és milyen ételre, ételekre vonatkozik pontosan e kifejezés?

– Napeledelnek neveztük el az élő táplálékot. Mindazt, amit a Nap „süt-főz” számunkra, és természetes formában fogyasztjuk, ilyenek a gyümölcsök, a magvak és a zöldségek. Az élő ételben a Nap életerőnket fokozó kozmikus energiája van jelen, ami a főtt ételből hiányzik.

Mi az alapvető különbség a hagyományos értelemben vett, vegyes táplálkozás és a Napeledelt fogyasztók étrendje között?

– Alapvető különbség, hogy a Napeledelt fogyasztók mellőzik az állati eredetű táplálékokat, mint a hús, a tojás, a különböző tejtermékek, valamint a finomított szénhidrátokat (fehér liszt, rizs, cukor) tartalmazó ételeket. Étrendjükben zöldségek, gyümölcsök, gabona, olajos magvak, hüvelyesek szerepelnek, ez utóbbiak csíráztatott formában, ugyanis a Napeledel nyers kosztot jelent, melyben a vitaminok, az ásványi sók és a táplálékban lévő, az emésztéshez szükséges enzimek érintetlenül maradnak, mindezek a főzés során károsodnának.

Évszázados hagyománya van ételeink elkészítésében a sütésnek, főzésnek, mely által megpuhítjuk, emészthetővé tesszük a táplálékot. Hogyan képes a nyers étel betölteni, sőt túlszárnyalni az így elkészített ételek funkcióját?

– Mivel az élő ételt nem tesszük tönkre sütéssel és főzéssel, a szervezet számára minden szükséges tápanyag benne marad. Ezért kevesebb táplálékra van szükségünk, kevesebb energiát használunk fel az emésztés során, és egészségesebbek maradunk. A jó és alapos rágás egyébként helyettesíti a főzést. Az emésztéshez szükséges enzimek termelődése már a rágásnál elkezdődik, tehát főzés nélkül is remekül hasznosul testünkben a táplálék. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy az élő étel fogyasztása kevesebb pénzünkbe is kerül.

Vannak olyan alap élelmiszereink, amelyek fogyasztása elképzelhetetlennek tűnik nyers formában, ilyen többek között a burgonya, a kenyér, a hüvelyesek. Hogyan építhetjük be ezeket az élelmiszereket táplálkozásunkba, hogy ne veszítse el az élő étel a legfontosabb tulajdonságait?

– Amikor kenyérre vágyódunk, fogyasszunk inkább teljes kiőrlésű tönkölybúzából vagy kamutból készült kenyeret, azok sokkal egészségesebbek, vagy készítsünk nyers alapanyagokból készített kézmeleg hőmérsékleten szárított lepényeket, kenyérféleségeket. A tésztaféléket gumós zöldségekből készítjük. „Tésztát” készíthetünk cukkiniből, sárgarépából, édesburgonyából, fehérrépából, paszternákból, zellergumóból, nyári- és sütőtökből. A vegán tésztákat ezen zöldségfélék reszelésével, vékony csíkokra vágásával kapjuk. A nyers burgonyát csak reszelt formájában használhatjuk. Sokkal jobb ízű az édesburgonya. A hüvelyesek alkalmasak csiráztatásra, de nyers fogyasztásra nem, mert főzés nélkül mérgező anyagokat tartalmaznak. A csíráztatott bab, csicseriborsó, mungbab például magas aminosav tartalmuk miatt kiváló táplálékanyagok. A friss zöldborsót, a zsenge csemegekukoricát fogyaszthatjuk nyersen.

Mivel teljesen új táplálkozási formáról van szó, az eddigi étkezési szokásaink gyökeres megváltoztatásával térhetünk csak át a nyers ételek fogyasztására. Ez az út nem tűnik könnyűnek. Mik azok a lépések, melyeket betartva könnyebben állhatunk át erre a táplálkozásra?

–  A gyakorlat bizonyítja, hogy mindnyájan hozzászokhatunk a természetes táplálék fogyasztásához. A gyümölcs- és zöldséglevekkel kell kezdenünk. A levek után fokozatosan következhet a turmixolt, darált és reszelt ételféleség, olyan mértékben, ahogy megemésztésük könnyebbé válik. A tej helyett magvakból és diófélékből készült tejszerű italokat fogyaszthatunk. Adott pillanatban egyszer csak azt vesszük észre, hogy különösebb gond nélkül egyre több élő ételt eszünk: saláták, csírák, nyersen készített levesek, zöldségpürék, magvakból, diófélékből készült tejtermékek, vagy csírából, különböző diófélékből és magvakból, a napon vagy aszalógép segítségével szárított úgynevezett NAP-KEX-ek és Nap-kenyerek formájában.

Nem létezik minden ember számára alkalmas táplálkozási forma. Melyek azok a vészjelek, amelyekkel a testünk tudtunkra adja, hogy étrendbeli változtatásra van szükség, és hogyan válasszuk ki, hogy személyi szükségleteink alapján mely ételek a legmegfelelőbbek a számunkra?

– Szervezetünk vészjelzései: emésztési problémák, magas vérnyomás, magas vércukor- és koleszterinszint, allergiás tünetek, túlsúlyosság, a betegségek jelentkezése figyelmeztetés számunkra, hogy táplálkozásunkban és életmódunkban változtatásra van szükségünk. Ellenkező esetben a kialakuló problémák súlyosbodhatnak és komoly betegséghez vezethetnek.
A nyers táplálkozásra való fokozatos áttérés enyhíti a tüneteket és már rövid távon is javulást ígér. Hosszú távon a szervezet helyreállító képességének fokozása, immunrendszerünk megerősödése látványos eredményt hoz. Táplálékigényünket több szempont is befolyásolja, például az anyagcserénk sebessége is, így egyeseknek a fehérjékben, másoknak a szénhidrátokban gazdag táplálék javallott. E témában célszerű szakember, dietetikus véleményét kikérni.

Ha valaki nem teljes étrendbeli változtatásra törekszik, hanem csupán néhány pozitív változtatást szeretne az étrendjében módosítani, milyen apró trükköket, ételeket, hozzávalókat javasol, amelyekkel helyettesíthetők, kiválthatók a megszokott, ám egészségtelen ételek?

– Testünk egyensúlya érdekében fogyasszunk minél több szattvikus ételt. Szattvikus táplálékok: a zöldségek, az ehető zöldfélék és virágok, gyümölcsök, diófélék és magvak. Fogyasszunk legalább 80%-ban élő ételeket illetve 20%-ban főtt ételt, de mind legyen vegán, teljes értékű és organikus. Étkezzünk az évszaknak megfelelően. Együnk nyugodtan, lassan és mindig jól rágjuk meg az ételt. Ne együnk többet a szükségesnél, még az egészséges táplálékból sem, mert savasítja szervezetünket. Étkezésünk legyen változatos, de ne fogyasszunk túl sok különböző ételt. Legyen étrendünk egyszerű. Igyunk elegendő jó minőségű, energetizált, tiszta vizet. A vízmennyiség mindenki számára más és más. Ne igyunk evés közben és evés után.

Ön már évek óta ezeket a táplálkozási elveket betartva él. Tapasztalatai szerint hogyan befolyásolja a Napeledel fogyasztása a testsúlyt, illetve milyen szerepe van az egészségmegőrzésben?

– Az élő étel alkotórészei alkalmasak egészségünk megőrzésére, hiszen a sejtek működéséhez szükséges építő- és fűtőanyagot biztosítják, életerőt adnak, és különösen a zöld levelű növényeknek erőteljes méregtelenítő hatásuk is van. Fogyasztásukkal kalóriaszámlálgatás nélkül elérhetjük és megtarthatjuk ideális testsúlyunkat, melynek optimalizálódása és szervezetünk folyamatos méregtelenítése gyógyító hatást gyakorol ránk. Több életerőnk és életkedvünk lesz, megjavul munkakedvünk, kedélyállapotunk. Optimisták, bizakodóak, nyitottak leszünk, így szélesednek emberi kapcsolataink is.

David Wollfe Napeledel-szakértő a mozgás és a nyers ételek párosítását mágikusnak nevezte. Hogyan fokozható e táplálék pozitív hatása különböző mozgásformák segítségével?

– A különböző mozgásformák (esetemben a jóga) és az élő ételek együtt gyógyító hatást gyakorolnak ránk. Mindkettő növeli életenergiánkat, elősegítik a yin-yang energia egyensúlyát szervezetünkben, javítják vérkeringésünket, méregtelenítenek, erősítik immunrendszerünket, hajlékonnyá és erőssé teszik testünket, életkedvet adnak, segítik testünk ellazulását, előmozdítják spirituális fejlődésünket, egyszóval az EGÉSZ-ség útjára vezetnek.

 

Csík Mónika


 
Kapcsolódó receptek

Sóska a’ la Créme

4 csésze összevágott sóska
1 csésze kesudió
2 evőkanál szezámolaj
1 evőkanál citromlé
2 evőkanál tamari vagy shoyu
1 teáskanál curry
1/2 teáskanál kömény
1/4 csésze 30 percre beáztatott mazsola
1 kimagozott, összevágott alma
Díszítéshez: 1/2 csésze durvára darált kesudió és 2 evőkanál nemes élesztőpehely, sóskalevelekkel, cukkini virágokkal vagy más ehető virágokkal.
A hozzávalókat kevés vízzel dolgozzuk össze a robotgépben krémes állagúra és tegyük egy tálba. A díszítésre szánt ½ csésze kesudiót az élesztővel daráljuk meg darabosra a robotgépben. A sóskakrémet díszítsük ezzel a keverékkel.
Más változat: sóska helyett használhatunk spenótot, leveles kelt, kelkáposztát vagy madársalátát, illetve a kesudió helyett másfajta diót.
 
Epertorta

Tortaalap
2 csésze 12 órára beáztatott, forró vízzel leöntött, hámozott mandula
1 csésze kókuszreszelék
2 evőkanál agávé vagy nyers méz
csipetnyi só
Tetszés szerint: 1/2 teáskanál vanília vagy 1 evőkanál mesquitepor
A hozzávalókat 1-2 evőkanál vízzel dolgozzuk össze a robotgépben tészta sűrűségűre.
A „tésztát” nyomkodjuk rá ujjunkkal egy tortalapra.
 
I réteg
2 csésze félbe vagy szeletekre vágott eper. Az epret tegyük a tortaalapra.
 
Makadámiadió-tejszínhab
1 csésze makadámiadió vagy kesudió
2 evőkanál kristályos nyers méz vagy agávé szirup
1/2 teáskanál vanília
A hozzávalókat 1/2-3/4 csésze vízzel turmixoljuk össze simára. A makadámiadió-tejszínhabot tálaljuk külön. A tortát tegyük be a hűtőbe, hogy megszilárduljon.
Más változat: a makadámiadió-tejszinhab helyett adhatunk mentakrémet.
 
Mentakrém
1 csésze 12 órára beáztatott, forró vízzel leöntött, hámozott mandula
1 evőkanál citromlé
6 evőkanál mentalevél
csipetnyi só
A hozzávalókat dolgozzuk össze vízzel a robotgépben sűrű krémes állagúra.

 

 

Tollforgatóink fakanállal (MSz)